पुँजीगत खर्च नबढे नयाँ प्रणाली अपनाउनुपर्छ – अर्थमन्त्री शर्मा

खबरपथ संवाददाता
८ मंसिर २०७८, बुधबार २२:१०

काठमाडौं । अर्थमन्त्री जनार्दन शर्माले पुँजीगत खर्च विद्यमान प्रणालीबाट उल्लेख्य रूपमा नभए नयाँ प्रणाली अपनाउनु पर्ने बताउनु भएको छ । बुधबार अर्थ मन्त्रालयमा बसेको आर्थिक वर्ष २०७८/०७९ को प्रथम प्रगति समीक्षा एवम् मन्त्रालय स्तरीय विकास समस्या समाधान समितिको बैठकमा उहाँले यस्तो बताउनु भएको हो ।

पुँजीगत खर्च उल्लेख्य रूपमा नबढेको प्रति असन्तुष्टि जनाउँनु हुँदै मन्त्री शर्माले विद्यमान प्रणालीमा अर्को एक महिना समेत खर्च नबढे नयाँ विकल्प अवलम्बन गर्नुपर्ने बताउनु भएको हो । ‘यदि पुँजीगत खर्च यो तरिकाले हुन्न भने म अर्को तरिका सोच्दैछु’, उहाँले भन्नुभयो, ‘अरू एक महिना समेत पर्खेर हुँदैन भने नयाँ तरिकाबाट खर्च गर्नुपर्छ भन्ने मान्यता छ । खर्च चाहिँ जसरी पनि गर्नुपर्छ ।’ उहाँले नयाँ प्रणालीबारे सबै मन्त्रालयलाई अवगत गराएर अवलम्बन गर्नु पर्ने बताउनुभयो ।
मन्त्री शर्माले आयात घटाउने आधारहरू हुँदाहुँदै पनि नघटेको प्रति समेत असन्तुष्टि जनाउनुभयो । आयात नघट्दा व्यापार सन्तुलन तथा विदेशी मुद्रा सञ्चितिमा दबाब परेको बताउनु हुँदै उहाँले अब पनि आयात नघटे बलपूर्वक घटाउनुपर्ने अवस्था आउन सक्ने बताउनुभयो ।

मन्त्री शर्माले लघुवित्तको ब्याज घटाएर एकल डिजिटमा झार्दै साना किसान तथा लगानीकर्तालाई ऋण उपलब्ध गराउनु पर्ने, कृषि विकास बैंकको नाम परिवर्तन गर्नु पर्ने तथा डिजिटल कारोबारलाई व्यापक गर्नु पर्ने समेत बताउनुभयो ।
बैठकमा अर्थ सचिव मधुकुमार मरासिनीले तरलताको चापलाई घटाउन सुन आयातमा निगरानी गर्नु पर्ने बताउनुभयो । उहाँले हुण्डी मार्फत् नेपाल पैसा पठाउँदा विदेशी मुद्रा उतै रहने र त्यसले सुन कारोबार भइरहेको बताउनुभयो । त्यसले विप्रेषणमा समेत नकारात्मक असर गरेको उहाँको भनाइ छ । उहाँले बाहिर बजारमा बजेट र अर्थतन्त्रबारे गलत प्रचार भइरहेको प्रति संवेदनशील हुन आग्रह गर्नुहुँदै पुँजीगत खर्च बढाउनमा ध्यान दिन सम्बन्धित मन्त्रालयहरूलाई आग्रह गर्नुभयो ।
बैठकमा अर्थ मन्त्रालय अन्तर्गतका भन्सार विभाग, आन्तरिक राजस्व विभाग, महालेखा नियन्त्रक कार्यालय लगायतले कार्य प्रगति तथा त्रैमासिक समीक्षा प्रस्तुत गरेका थिए ।

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*