बिचार : “आमा” एक अनमोल खजाना

बसन्त भण्डारी 
२ असार २०८१, शनिबार १२:०८

आमा शब्दको अर्थ नै एउटा विशाल प्रेम र ममता हो। संसारमा सबैभन्दा शक्तिशाली र अनमोल सम्बन्ध हो यो। आमाको प्रेम अनन्त र निस्वार्थ छ। आफ्ना सन्तानहरूको खुसी र सफलतामा आफ्नो सबैभन्दा ठूलो खुसी पाउँछिन् आमा ।

आमाको ममता एक अनमोल खजाना हो जुन कुनै पनि धन-सम्पत्तिले किन्न सक्दैन। यसलाई अनुभव गर्न सकिन्छ, तर व्याख्या गर्न सकिँदैन। आमाको प्रेममा कुनै शर्त हुँदैन, सन्तानलाई सधैं निस्वार्थ भावले माया गर्छिन् उनि । आफ्नो जीवनभरि आफ्ना सन्तानलाई सुरक्षित र खुशी राख्न लगातार प्रयासरत हुन्छिन आमा ।

आमाबाट हामी धेरै कुरा सिक्छौं। जीवनको सबैभन्दा मूल्यवान् पाठहरू, धैर्य, सहनशीलता, मेहनत र प्रेमको महत्व आमाकै जीवनशैलीबाट सिक्न सकिन्छ। हामीलाई असल मूल्य र आदर्शहरू सिकाउँछिन् आमा जुन हाम्रो जीवनको मार्गदर्शक बन्छन्।

आमाको त्याग र बलिदान अतुलनीय छ। आफ्ना सन्तानको भलाइका लागि हरेक कुरा सजिल्यै त्यागी दिन्छिन् उनि । दिन-रात सन्तानकै हेरचाह र सुरक्षामा केन्द्रित हुन्छिन् आमा । यस्तो बलिदानको कदर गर्नु नै सन्तानको कर्तव्य हो।

आमामा अनुपम साहस र बलिदान हुन्छ। जुनसुकै परिस्थितिमा पनि आफ्ना सन्तानको रक्षामा उत्रिने आट हुन्छ । कठिन परिस्थितिहरूमा समेत आफ्ना सन्तानलाई साहस र आत्मविश्वास दिन्छिन् आमा ।

आमाले आफ्ना सन्तानलाई जीवनको हरेक चरणमा संरक्षण र मार्गनिर्देशन प्रदान गर्छिन्। सानै उमेरदेखि नै सन्तानलाई जीवनका सही मूल्य र आदर्शहरू सिकाउँछिन् आमा । आमाको माया असीमित र अनन्त छ।

आमाको सबैभन्दा ठूलो सपना सन्तानको खुसी र सफलता हुन्छ। आमाको जीवनको सारा सफलता सन्तानको सफलतामा निर्भर गर्छ। आफ्ना सन्तानलाई सबै कुरा दिएर पनि केही नलिने पवित्र भावनाले गर्दा नै आमाको प्रेम अनमोल बन्न पुगेको छ।

निष्कर्षमा, आमा संसारकै सबैभन्दा अनमोल खजाना हुन्। माया, ममता, त्याग र बलिदानले नै यस संसारलाई गतिशील बनाइराखेको छ। आमाको महत्व कुनै शब्दले व्याख्या गर्न सकिँदैन किनभने आमाको अनमोल योगदान अनन्त छ। यसैले सधै आमाको सम्मान गर्नुपर्छ र आमाप्रति आभारी बन्नुपर्छ। आमा ।

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*